Ben kimim?

lifesucksPiyasalar nasıl oluşur, özneler ve nesneler nasıl değer kazanır, tüketici toplumu, küreselleşme, aktivizm ve sosyal medya gibi konuları etnografik yöntemlerle araştırıp yazarım. Başka konularda da yazarım. Zaman zaman da üniversitelerde ders veririm. İyi bir yazar ve araştırmacı olmaya çalışan bir sosyal bilimciyim.

Doktoramı Manchester Üniversitesi, İnsan Bilimleri Fakültesi’nden kazandığım bursla tüketim davranışları ve kültürü üzerine yaptım. Doçentliğimi aynı alanlardaki çalışmalarımla aldım. Bilkent Üniversitesi’nden Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği ve İşletme Masterı derecelerim var. Yedi yılımı geçirdiğim Adana Anadolu Lisesi’ni ve ikisi de hukukçu anne ve babamı burada anmamak olmaz. Hem üniversite hem de master sırasında Sanat Tarihini yan dal olarak okudum. Doktora öncesinde Procter&Gamble ve Citibank gibi uluslararası şirketlerde yöneticilik yaptım. Ancak akademik ve yazmaya ağırlık vereceğim bir yaşam benim için en doğrusuydu. Doktora sonrasında da Kanada’da Guelph Üniversitesinde ve başta Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü olmak üzere Sabancı Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nin İşletme Bölümlerinde hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde ders verdim. Arada Guatemala’da yaşadım, Mayaları hep merak ederdim. İngiltere ve Kanada’da da yaşadım ama yurtdışında yaşamaktan çok hoşlanmadım. Yaşadığım kent İstanbul’u ve doğum yerim Adana’yı nereye gitsem özlerim.

BR06 026
Barışarock’taki Coca-Cola logosuna benzer yazılan “Anti-Kapitalista”

Küreselleşmeyi, ortaya çıkardığı piyasaları ve tüketici kültürünü birebir yaşadığım için yaptığım etnografik çalışmaların çoğu kendi deneyimlerimden yola çıkmıştır. Rock müziğin, bir meta olarak, küreselleşmesi ve yerelleşmesi, rock festivallerinin piyasa ile ideolojik etkileşimleri ve karşı hareketler, toplumsal hareketler, aktivizm, marka(laşma) karşıtlığı ve internet üzerinden yarattığı tüketim grupları, Coca-Cola’nın küresel marka kültürü araştırmaları verebileceğim örneklerden bazılarıdır. Bunların hepsi akademik araştırmalardır. Marka karşıtlığı araştırması Boğaziçi Üniversitesi, rock festivalleri ve aktivizm araştırması da Texas Üniversitesi tarafından desteklenmiştir.

Bir süre önce akademik yayınlarımı artık daha çok kitaplarla yapmaya karar verdim. İlk akademik kitabımın düzeltme aşamasındayım. Tüketici kültürünü ve yaşadığımız tüketim dünyasını anlamaya yönelik herkesin anlaması için yazılmış bu kitabın ilk halini İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’ndeki yüksek lisans programı için ders kitabı olarak hazırlamıştım.

Bir roman da yazdım ve şu an yayın aşamasında.  İkinci romanıma da başladım. Yazdığım öyküler de var. İkinci akademik kitabım rock müziğin küreselleşmesi üzerine olacak gibi görünüyor. Arada üniversitelerde ders versem de artık zamanımın çoğunu yazmaya ayırıyorum.

Sosyal medya üzerinde araştırma yaptığım için, hemen her alanında aktif izleyiciyim, aynı sanat ve müzikte olduğu gibi. Dahası internetin sunduğu özgürlükler dünyasını çok seviyorum. Çalışma tarzım entelektüel eleştiriden çok anlamaya yönelik, aklımda da Malinowski’nin yaptığı etnografiler için söylediği ünlü lafı: “Dünyaları yaratacak olan benim.” Gerçekten de araştırdığım her kültür ya da alt kültür bana yeni dünyaları gösterir, araştırarak yeni dünyaları yaratmaya çalışırım. Hele ki bunların bir kısmına Internet üzerinden erişebilmek, sonsuz bir oyun sahası sağlar; bu dünyayı 12 yaşındaki kızım Şirin’le keşfetmek de farklı bir deneyim. Sıklıkla “Keşke oyun oynayan insan, ‘homo ludenste kalsaymışız,” diye düşünmüyor değilim. Bu yüzden de blogumun ismini ilk önce Homo Ludens koydum.

Yazılarımda piyasa, kültür ve tüketim ilişkilerilerini incelerken, farklı bir bakış ve umut arayışı içerisinde olduğumu da eklemem gerekiyor. Son zamanlarda kişisel deneyimleri de aktarmaya başladım. Böyle yazılarım nedense “akademik” nitelikte olanlardan biraz daha çok okunuyor.

Tüm bunları yazdıktan çok sonra bir yazımda daha detaylı anlatmıştım “kimliğimi” https://tacliyazicioglu.com/2016/05/29/kimliginizi-gorebilir-miyim-lutfen/

Bu arada bol bol fotoğraf çekiyorum. Fotoğraf çekme de hem araştırmalarımın hem de tüm yazı denemelerimin bir parçası; bazense amacı. Aşağıda İstanbul, Berlin, Freiburg, Rio de Janeiro, Kudüs, Tel Aviv, Bangkok, Toronto ve Phuket’te çektiğim duvar resimleri var. Geri kalanının bir kısmı tacli@instagram’da.